POTVRZENÁ ÚČAST 2019     Kanada  Francie    Litva Nizozemí Norsko  Rumunsko Slovensko Švýcarsko Velká Británie USA 

Zprávy

Dny NATO v Ostravě nabídnou show na nebi i na zemi

20.09.2019, 10:30

Přinášíme ucelený a přehledný popis těch největších lákadel, které budou k vidění na víkendových Dnech NATO v Ostravě a Dnech Vzdušných sil Armády ČR. Organizátoři slibují opět atraktivní podívanou na zemi i na nebi.

Partnerské Rumunsko
Jako speciální speciální partnerský stát Rumunsko v Mošnově představí armádní obrněná vozidla. Od tanku TR-85, přes kolové obrněné vozidlo Piranha až po samohybný pásový protiletadlový kanon Gepard. V letových ukázkách pak rumunské letectvo předvede stíhačku MiG-21, cvičný letoun IAR 99 Soim a vrtulník IAR 330 Puma.

Patrouille de France
Poprvé v devatenáctileté historii se na mošnovském letišti představí hned tři akrobatické skupiny. Premiérově také nejstarší a jedna z nejprofesionálnějších - Patrouille de France létající v osmičlenné formaci na strojích Alpha Jet. Řada expertů ji řadí mezi absolutní světovou špičku. Své první představení předvedla skupina již v roce 1931.

Světová premiéra L-39NG
Bude to světová premiéra pro veřejnost. Aero Vodochody na Dnech NATO v Ostravě ukáže svůj nový letoun L-39NG, přímého nástupce legendárního stroje Albatros. Letoun se divákům představí na statické ukázce i s podvěšenými zbraňovými systémy.

Král akrobatů a stíhač
Elitní předváděcí pilot armádního gripenu Ivo Kardoš a akrobatický král a vítěz prestižního Red Bull Air Race Martin Šonka zopakují své unikátní společné vystoupení. V něm budou mít návštěvníci víkendových Dnů NATO v Ostravě jedinečnou možnost vidět dechberoucí letové figury nadzvukového stroje a akrobatického speciálu.

Midnight Hawks
Finská akrobatická skupina Midnight Hawks (v překladu Půlnoční jestřábi) se na mošnovským letištěm představí se čtveřicí strojů Hawk Mk.51. Kvalitou techniky pilotáže si v ničem nezadá se slavnou britskou skupinou Red Arrows létající také na strojích Hawk.

Američtí obři
Tradičně velkým diváckým lákadlem je takzvaná "velká" statika. Tu letos obstarávají obří transportníC-5M Super Galaxy, strategický bombardér B-52H Stratofortress a létající tanker KC-135 Stratotanker.

PC-7 Demo Team
Třicetileté výročí od založení letos slaví švýcarský armádní tým létající v devítičlenné formaci s vrtulovými stroji PC-7. V České republice se představí poprvé od roku 1995.

Hromadný seskok
Na čtyři desítky českých a polských výsadkářů připravují historicky první společný hromadný bojový seskok na veřejnosti. Příslušníci 43. výsadkového praporu z Chrudimi a členové jednotky AGAT polských speciálních sil chtějí takto připomenout 20 let spojenectví obou států v Severoatlantické alianci i 75. výročí největší výsadkové akce v dějinách - operace „Overlord" v Normandii.

Úder bitevníků L-159
Za doprovodu masivních pyrotechnických efektů dvojice zkušených pilotů z 212. taktické letky z Čáslavi s letouny L-159 Alca předvede v rámci své letecké ukázky úder na pozemní cíle. V červnu jejich vystoupení získalo prestižní ocenění na airshow v anglickém Cosfordu.

Viper a Venom
Američané přes Atlantik přivezli ukázat bojové vrtulníky UH-1Y Venom a AH-1Z Viper americké námořní pěchoty, které by měly v českém letectvu nahradit dosluhující bitevní stroje Mi-24/35.

Britský tajfun
Britské Královské letectvo bude zastoupeno letounem Eurofighter Typhoon. Letová ukázka stroje je koncipována tak, aby předvedla mimořádnou sílu, rychlost a obratnost letounu. 

Zásah proti teroristovi
Zásahová jednotka Policie ČR a slovenský Pohotovostní policejní útvar ze Žiliny společně předvedou zásah proti útočníkovi, který chce s nákladním vozidlem plným výbušnin zaútočit na letiště.

Britští tygři
Britský armádní parašutistický tým The Tigers lze označit za regulérní akrobatický tým. Při seskoku bývají vybaveni dýmovnicemi, které divákům umožňují sledovat dráhu letu a zároveň s nimi vytvářejí působivé vizuální efekty.

Útok na nepřítele
Z české armády se na Dnech NATO podílí na tisíc vojáků z nejrůznějších útvarů a 360 kusů techniky. Mezi nejatraktivnější pozemní ukázky tradičně patří útok na pozice nepřítele v podání 7. mechanizované brigády. Průzkumníci ze 102. praporu z Prostějova zase předvádějí přepad polovojenské skupiny.

Atlas z Německa
Taktický transportní letoun A400M patří mezi nejmodernější evropské vojenské letouny. Letos uplynulo teprve deset let od prvního letu a pět let od zařazení do výzbroje německého letectva

Přepadení eskorty s vězněm
Příslušníci Vězeňské služby v akční ukázce předvádějí ochranu kolony převážející vězně při napadení skupinou pachatelů. Do rolí útočníků a obránců se zapojí tři desítky lidí.

Letoun AWACS
Po třech letech se vrací jeden ze symbolů Severoatlantické aliance, a to letoun E-3A Sentry systému AWACS s charakteristickou velkou kruhovou anténou na hřbetě.

Bezpilotní Watchkeeper
Britská armáda premiérově návštěvníkům na statice představí průzkumný bezpilotní letoun Thales Watchkeeper. Patří mezi nejmodernější stroje ve své kategorii velkých dronů, které lze vyzbrojit řízenými střelami.

Hornety ze Švýcarska i Kanady
Kanadské královské letectvo na statice vystaví letoun CF-188 Hornet. Stejný stroj švýcarského Solo Display Teamu se pak představí v dynamické ukázce na nebi. Původně především víceúčelový palubní letoun pro letadlové lodě amerického námořnictva si díky svým kvalitám našel cestu i do vzdušných sil jiných států. Kanadská verze se navíc vyznačuje jednou specialitou, takzvaným „falešným kokpitem", který je namalován zespodu trupu, což má zmást protivníka při vzdušných soubojích.
 

Na viděnou
na Dnech NATO v Ostravě
& Dnech Vzdušných sil Armády České republiky!

Generálním partnerem Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR je společnost
AERO Vodochody AEROSPACE a.s.


Partnerský stát

Special Partner Nation

Partneři

TITULÁRNÍ PODPORA
Moravskoslezský kraj
HLAVNÍ PODPORA
GENERÁLNÍ PARTNER
AERO Vodochody
EXKLUZIVNÍ PARTNER
Škoda Auto
SPECIÁLNÍ PARTNER
PODPORA
HLAVNÍ STRATEGICKÝ PARTNER
LOM Praha
HLAVNÍ PARTNER
HLAVNÍ PRODUKTOVÝ PARTNER
Radegast
HLAVNÍ MARKETINGOVÝ PARTNER
OFICIÁLNÍ TECHNICKÁ PODPORA
Audiopro
MARKETINGOVÝ PARTNER