Dny NATO v Ostravě & Dny vzdušných sil AČR

POTVRZENÁ ÚČAST 2017  

Uplynulé ročníky

Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR prošly značným vývojem, než dosáhly dnešní podoby, rozměru i mezinárodního významu. Připomeňte si zde historii akce, minulé účastníky či techniku, která se v průběhu let na této akci představila. Ze všech ročníků jsme se snažili vybrat ty nejzásadnější události, které jsme v rámci možností doplnili o informace týkající se programu, o plakáty a další archivní materiály. Připravili jsme také přehledný seznam leteckých účastníků v historii akce

Přejeme příjemné čtení!

Jagello 2000

 

Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR 2016

Nejbohatší program letových ukázek a nejširší nabídka statických ukázek, obojí okořeněné množstvím exkluzivních premiér, či dosud nejrozsáhlejší prezentace speciálního partnerského státu v podání Německa - to byly hlavní devizy oslav 15. výročí akce, které se navzdory počasí opravdu vydařily. Návštěvníci tak mohli na ostravském nebi poprvé obdivovat skupinovou akrobacii v podání italských Frecce Tricolori, umění francouzského pilota se strojem Rafale, švýcarského F/A-18, rumunského MiG-21 či letounů Eurofighter Typhoon pěti států, které se potkaly vůbec poprvé na jedné akci a z nichž tři uzavřely program společným průletem.

Statickým ukázkám letadel dominovaly dva strategické bombardéry amerického letectva - "tradiční" B-52 Stratofortress a premiérový B-1B Lancer. Zdatně jim však sekundovaly dva protiponorkové letouny P-3C Orion (německého a norského letectva), alianční letoun systému včasného varování E-3A a ve své středo- a východoevropské premiéře především německý transportní letoun A-400M Atlas. Jedinečná byla i přehlídka dvaceti vrtulníků, když premiéru amerického Apache, německých Tigera a NH-90 či litevského AS365 doprovodil naopak svou derniérou Bo-105 německé armády, při své třetí účasti v řadě je doplnil též konvertoplán CV-22B Osprey.

Mezi pozemními jednotkami kromě tradičních českých účastníků byli též nejvíce vidět zástupci Německa, kteří se zapojili i do dynamických ukázek. Poprvé v historii akce se tak při mezinárodní spolupráci mohla předvést Armáda ČR, do jejíž společné ukázky zasáhly i tank Leopard 2 a obrněné vozidlo Bergepanzer. Opomenout bychom neměli ani Polsko, jež rovněž představilo průřez svým letectvem, civilní jednotky a poprvé na Mošnově i svou jednotku speciálních sil Agat.

Počet návštěvníků: 130 000 (sobota: 45 000; neděle: 85 000)
Prvně zúčastněné státy: ---
Speciální partnerský stát: Německo
Archiv:

Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR 2015

GR1x An-26 (S) 1x C-27J Spartan (S)1x C-130 (S)1x An-28TD (S); 1x C-295 (S); 1x SW-4 (D); 1x SW-4 (S); 8x PZL-130 (D)1x King Air (S); 1x Lynx Mk8 (D); 1x Tornado GR.4 (S)1x E-3A AWACS (P)

Rok 2015 se nesl ve znamení přehlídky obřích letounů, která doposud v České republice nebyla k vidění. Při své premiérové účasti jim vévodil nizozemský tanker KDC-10, jemuž zdatně sekundoval americký bombardér  B-52H, který se na mošnovské letiště vrátil po třech letech. Velmi raritní byla i účast C-17 Globemaster III v barvách Strategic Airlift Capability, jejž zajistilo partnerské Švédsko, které se stalo historicky 2. speciální partnerskou zemí akce. Tato unikátní sestava byla ještě podtržena účastí předloňské hlavní hvězdy, konvertoplánu CV-22B Osprey, a veřejnou premiérou demonstrátoru L-39NG.

Již zmíněné partnerské Švédsko se dále zapsalo do historie jako vůbec první země, která použila strategického dopravního letounu k přepravě pozemní techniky. Nezapomenutelný byl rovněž společný rozlet kvarteta švédských historických letounů Tunnan, Saab 105, Draken a Viggen s českým Gripenem.

Hlavními hvězdami pozemních dynamických ukázek se při historicky první účasti arabské země staly příslušnice ženské zásahové jednotky jordánské armády, které se představily ve společné akci s českými výsadkáři. Do Ostravy dorazil i švédský ministr obrany, Peter Hultqvist, Severoatlantickou alianci pak zastupoval její doposud nejvyšší představitel, předseda Vojenského výboru NATO arm. gen. Petr Pavel, který vystoupil v této funkci poprvé v České republice.

Počet návštěvníků: 225 000 (sobota: 155 000; neděle: 70 000)
Prvně zúčastněné státy: Jordánsko
Speciální partnerský stát: Švédsko
Archiv:

Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR 2014

CZATBEDKFIDEGRHULTNLPLROSKSWTRUS

Patnácté výročí vstupu České republiky do Severoatlantické aliance si na mošnovském letišti připomněl rekordní počet diváků, kteří mohli sledovat mnoho zajímavých premiérových ukázek. Mezi nimi vynikalo zejména první evropské představení konvertoplánu CV-22B Osprey amerických speciálních sil, ojedinělá účast tureckých letounů RF-4E Phantom či společný průlet průlet tří generací strojů švédské provenience Draken, Viggen a Gripen. Na nebi spolu dále o přízeň diváků „bojovaly“ tři F-16 demo teamy – nizozemský, dánský a řecký, v premiérovém vystoupení zaujal i pilot finské F-18, na zemi se pak ovací dočkali např. členové dětské hasičské přípravky Lvíčátka z Klimkovic. Vůbec poprvé show navštívil také vrchní velitel ozbrojených sil České republiky, prezident republiky, Miloš Zeman.

V ročníku ročníku 2014 byl velkou novinkou první speciální partnerský stát. V rámci tohoto konceptu má nově každý rok jedna země příležitost pro mimořádně rozsáhlé představení. První takto prezentovanou zemí bylo Polsko ve své největší vojenské prezentaci v zahraničí vůbec s celkem 13 typy techniky. Návštěvníci tak mohli obdivovat celé spektrum letounů z výzbroje letectva i námořnictva, mimo jiné všechny druhy polských nadzvukových letounů, a dále pozemní techniku armády a speciálních sil, mezi níž dominoval tank Leopard. Tradičně se prezentovala též polská pohraniční stráž, jež byla za dlouhodobou spolupráci oceněna stuhou České euro-atlantické rady.

Počet návštěvníků: 225 000 (sobota: 140 000; neděle: 85 000)
Prvně zúčastněné státy: Finsko
Speciální partnerský stát: Polsko
Archiv:

Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR 2013

Ročník 2013 posloužil k připomenutí výročí 20 let od vzniku samostatné České republiky a jejích ozbrojených sil. Výročí jsme si připomenuli jak výročním logem akce, tak unikátním společným průletem strojů českého a slovenského letectva. Unikátní byly i další ukázky, které představily schopnosti NATO a jejích partnerů – tankování za letu v provedení českých Gripenů a švédského tankeru KC-130 a strategickou přepravu reprezentovanou obřím nákladním letounem An-124 Ruslan z aliančního programu SALIS.

Mezi další divácky atraktivní ukázky patřilo především vystoupení akrobatických skupin Turkish Stars, která se na Mošnov vrátila po dvou letech, Patrulla ASPA, která se v České republice představila vůbec poprvé, či švédské historické letouny Viggen a Saab 105.

Velkými magnety pro diváky byly mezinárodní akční ukázky zásahů, v nichž se představili elitní čeští a polští policisté i speciální jednotky českých a slovenských vězeňských služeb i celních správ. Kromě moderní techniky se na ploše mošnovského letiště proháněl jediný dochovaný provozuschopný československý meziválečný tank LT vz. 35.

Počet návštěvníků: 145 000 (sobota: 54 000; neděle: 91 000)
Prvně zúčastněné státy: ---
Archiv:

Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR 2012

Česká republikaRakouskoEstonskoFrancieNěmeckoMaďarskoItálieLitvaNizozemíNorskoPolskoRumunskoSlovenskoSlovinskoŠvédskoŠvýcarskoTureckoVelká BritánieUSANATO

I tento ročník se zařadil mezi ty obzvláště vydařené. Poprvé zavlálo na mošnovském letišti 20 vlajek, poprvé čeští letci s gripeny ve spolupráci s francouzským tankerem C-135FR předvedli simulaci tankování za letu, poprvé do Ostravy dorazily dva americké strategické bombardéry B-52 Stratofortress, z nichž jeden se předvedl v letové ukázce (jediné toho roku v celé Evropě), po šesti letech se předvedli akrobaté z britské skupiny Red Arrows a v neposlední řadě se ve své zahraniční premiéře předvedl francouzský tým Ramex Delta s dvojicí letounů Mirage 2000N.

Letecké ukázky tak poněkud zastínily dění na zemi, ale ani příznivci zelených uniforem a civilních jednotek nezůstali o nic ochuzeni. Velkým lákadlem pro diváky byla společná ukázka policejní zásahové jednotky z Ostravy a zásahové jednotky SPAP z polských Katovic, které osvobodily budovu organizačního štábu z rukou teroristů, a to i s využitím výsadku z vrtulníku Mi-8 polské policie.

Podtitulem ročníku bylo připomenutí 10. výročí přelomového summitu NATO v Praze, který rozhodl o rozšíření Aliance o sedm středoevropských a východoevropských zemí.

Počet návštěvníků: 208 000 (sobota: 90 000; neděle: 118 000)
Prvně zúčastněné státy: Estonsko, Litva, Slovinsko, Švýcarsko
Archiv:

Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR 2011

K největším tahákům jednoznačně patřila turecká akrobatická skupina Turkish Stars létající na nadzvukových letounech NF-5. Spolu s ní měla vystoupit i britská Red Arrows, která bohužel na poslední chvíli odřekla, a tak se zde setkaly "pouze" dvě skupiny - vedle zmiňovaných Turkish Stars ještě Baltic Bees z Lotyšska se stroji L-39.

Velmi ceněným premiérovým účastníkem bylo izraelské vojenské letectvo, které se na pozemní ukázce prezentovalo dvěma stíhačkami F-15D Baz a jedním transportním C-130 Hercules. Tento typ se mimochodem na ploše představil v počtu čtyř kusů třech různých států. Ze tří zemí pocházely rovněž letouny Eurofighter Typhoon - na statické ukázce byly k vidění německý a italský, ve vzduchu pak rakouský.

Pozadu nezůstaly ale ani pozemní civilní jednotky. Česká a polská policejní zásahová jednotka předvedly záchranu rukojmích z uneseného letadla a v společné ukázce s SON české celní správy se představila také zásahová jednotka německých celníků, pro které to byla teprve druhá prezentace na veřejnosti a první mimo území Německa.

Díky těmto i dalším účastníkům tento ročník návštěvnost za oba dva dny poprvé překročila magickou hodnotu 200 000 návštěvníků, dohromady ji za oba dva dny navštívilo celkem 225 000 návštěvníků.

Počet návštěvníků: 225 000 (sobota: 140 000; neděle: 85 000)
Prvně zúčastněné státy: Izrael, Lotyšsko, Norsko, Švédsko, Turecko
Archiv:

Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR 2010

Desátý ročník Dnů NATO v Ostravě se díky rozhodnutí gen. Jiřího Vernera stal rovněž prvním ročníkem Dnů Vzdušných sil AČR. Toto spojení výrazně pomohlo ke zvýšení mezinárodní prestiže a významu akce. Na tomto ročníku si odbyl svou středoevropskou premiéru americký strategický bombardér B-52H Stratofortress. Naopak derniérou byla akce pro dva letouny britské RAF. Poslední vystoupení zažil stíhací letoun Tornado F.3, který se ale předvedl na velmi efektní ukázce s Hurricane MkI, veteránem z druhé světové války. Neplánovaně tu české publikum mohlo naposled vidět i Harrier GR.9, jenž se následujícího roku stal jednou z obětí škrtů v britském obranném rozpočtu.

Počet návštěvníků: 185 000 (sobota: 105 000; neděle: 80 000)
Prvně zúčastněné státy: Rakousko, Maďarsko
Archiv:

Dny NATO v Ostravě 2009

Devátý ročník byl ve znamení velkých organizačních změn. Jednak došlo k přesunu do jiné části letiště a jednak byl program rozšířen na celý víkend. K jeho vrcholům patřilo vystoupení britského Typhoon Display Teamu, prvního ve střední Evropě, na zemi pak dynamická ukázka polského obrněného transportéru Rosomak či společný simulovaný zákrok české a slovenské zásahové jednotky celní správy.

Svou středoevropskou premiéru si zde na akci pro veřejnost odbyl i největší sériově vyráběný transportní letoun na světě C-5 Galaxy USAF. Tohoto roku též akce zaznamenala největší počet nově zúčastněných států, který vyrovnal pouze rok 2011, ale zatím nikdo nepřekonal.

Díky rozšíření programu na celý víkend byla též poprvé překonána stotisícová hranice návštěvnosti Víkendové show - za oba dny dorazilo 135 tisíc diváků.

Počet návštěvníků: 135 000 (sobota: 85 000; neděle: 50 000)
Prvně zúčastněné státy: Belgie, Dánsko, Rumunsko, Řecko
Archiv:

Dny NATO v Ostravě 2008

V roce 2008 jsme poprvé zakusili, co to  znamená se vyrovnat s nepřízní počasí. S nízkou teplotou, deštěm a zejména nízkou oblačností se museli vypořádat zejména aktéři letových ukázek. A přestože ranní předpověď říkala, že nebudou moci vzlétnout ani vrtulníky, kolem jedenácté hodiny se obloha jako zázrakem otevřela a letový program mohl být dodržen, včetně vystoupení španělské akrobatické skupiny Patrulla Águila, prvního vystoupení nizozemského F-16 Demo Teamu (kdo mohl tehdy tušit, že tento tým uvidíme i v následujících letech) a RAF Hawk Demo Teamu. Na statice pak mohli diváci poprvé v České republice shlédnout společně dva typy letounu AWACS - aliančního E-3A a britského E-3D.

Hlavním leteckým tahákem osmého ročníku však právem byla obnovená veřejná premiéra těžkého transportního letounu An-124 Ruslan, který se široké veřejnosti představil na mošnovském letništi po dlouhých dvaceti letech.

Počet návštěvníků: 40 000
Prvně zúčastněné státy: Francie, Nizozemí, Ukrajina
Archiv:

Den NATO v Ostravě 2007

Itálie

Sedmý ročník byl místem historického setkání tří zástupců nejmodernější evropské generace letadel – vedle britského Eurofighter Typhoon F2, českého Jas-39 Gripen a F-16C Block 52+ polských vzdušných sil. V případě britského Typhoonu F2 šlo o jeho vůbec první přistání ve střední a východní Evropě. Na mošnovském letišti ho osobně přivítal gen. Zdeněk Škarvada, přímý účastník leteckých bojů druhé světové války.

Aplaus diváků sklidilo vystoupení amerického Viper East Demo Team na F-16CJ Fighting Falcon a španělského F-18 Hornetu. Nezapomenutelná byla také ukázka vysoké pilotáže C-17 Globemaster III, který se pak představil i na statické ukázce. Právě letounem Globemaster III začala éra „velkých statik“, kterou se daří držet dodnes.

O celosvětově jedinečnou ukázku se zasloužil i Vojenský historický ústav, který představil izraelský tank Merkava Mk. I - jediný svého druhu ve sbírkách mimo území Izraele. Velká veřejnou premiéru předvedly ostravská a katowická speciální policejní zásahová jednotka – ukázku osvobození rukojmích z letadla.

Počet návštěvníků: 60 000
Prvně zúčastněné státy: Itálie, Německo, Španělsko
Archiv:

Den NATO v Ostravě 2006

Šestý ročník byl ve znamení největší účasti britského královského letectva Royal Air Force v historii České republiky. RAF na mošnovské letiště vyslalo celkem 21 letounů různých typů. V této souvislosti se tradovala legenda, že na poradě na vedení RAF v londýnském Whitehallu týden před Dnem NATO zazněla otázka: "Kde máme tento týden v zahraničí naše letouny?" Odpověď zněla: "V Afghánistánu, Iráku a v Ostravě.“

Největší úspěch sklidilo vystoupení světoznámé akrobatické skupiny Red Arrows a také letová ukázka britské verze letounu AWACS, E-3D.

Akce se také poprvé zúčastnilo U.S. Air Force, a to se dvěma supersoniky F-15C Eagle a dvěma F-15E Strike Eagle, které se pak na naší akci už spolu nikdy nepotkaly.

Obrovský ohlas u publika měla také takřka hodinová simulace reálné bojové situace v podání jednotek české armády, která představila i neobvyklou součást svého vybavení v podobě vznášedla Pegas 4M.

Počet návštěvníků: 55 000
Prvně zúčastněné státy: USA
Archiv:

Den NATO v Ostravě 2005

Pátého ročníku se účastnilo vůbec první zahraniční letectvo, britské Royal Air Force. Jeho dva supersoniky Tornado F3 ze základny v skotském Leuchars se měly původně prezentovat pouze na statické ukázce, avšak nakonec se jeden stroj v sobotu zasloužil o neplánované finále programu. Charakteristický zvuk Tornad F3 ze 111. sqadrony RAF pak až do roku 2010 neodmyslitelně patřil k naší akci.

K dalším vrcholům pátého ročníku patřila kombinovaná ukázka Společných sil Armády České republiky za účasti tří tanků T-72M4CZ, tří bojových vozidel pěchoty BVP-2, vyprošťovacího tanku a vrtulníků Mi-17 a W-3A Sokol. Premiéru na veřejnosti měl legendární pasivní sledovací systém Věra, tedy speciální technika, kterou návštěvnici do té doby většinou znali pouze z médií.

Skupina operativního nasazení Celní správy předvedla poutavou ukázku zásahu na cisternu převážející přes hranice běžence, při které bylo použito přímo vozidlo zabavené pašerákům.

Významnou součástí akce bylo finále Mistrovství Evropy v požárním sportu hasičů a záchranářů.

Od tohoto roku též má akce svoje samostatné internetové stránky, které jen s mírnými změnami běžely až do roku 2012.

Počet návštěvníků: 35 000
Prvně zúčastněné státy: ---
Archiv:

Den NATO v Ostravě 2004

V rámci čtvrtého ročníku bylo vůbec poprvé umožněno návštěvníkům v České republice vstoupit na palubu legendárního letounu včasné výstrahy E-3A Sentry „AWACS“ z letecké základny NATO v německém Geilenkirchenu. Další příležitostí pro návštěvníky byla prezentace kompletního vybavení polní nemocnice nebo výcviku světově proslulé protichemické jednotky z Liberce.

Počet návštěvníků: 40 000
Prvně zúčastněné státy: Severoatlantická aliance
Archiv:

Den NATO v Ostravě 2003

Od třetího ročníku se akce pravidelně koná v polovině září na Letišti Leoše Janáčka Ostrava, jehož prostředí umožňuje provádění atraktivnějších dynamických, ale zejména letových ukázek. Mezi pravidelné účastníky se zařadily speciální jednotky Vězeňské služby a Generálního ředitelství cel Celní správy ČR, čímž se významně rozšířilo spektrum civilních složek a jednotek integrovaného záchranného systému. Absolutním vrcholem programu byla letová ukázka bojového vrtulníku Mi-24.

Připojil se třetí zahraniční účastník - Velká Británie. Ta prezentovala svůj výcvikový tým BMATT z Vyškova a od tohoto roku se účastní téměř každoročně.

Počet návštěvníků: 25 000
Prvně zúčastněné státy: Velká Británie
Archiv:

Den NATO v Ostravě 2002

Druhého ročníku, který se opět konal na Černé louce, se účastnila první nečlenská země NATO – Slovensko, které svou účastí aktivně podporovalo svoji kandidaturu mezi členské země na nadcházejícím pražském summitu NATO. Slovensko vyslalo svou nejelitnější bojovou jednotku – 7. speciální výsadkový pluk z Žiliny, který se v České republice představil poprvé a do této chvíle také naposledy.

Počet návštěvníků: 15 000
Prvně zúčastněné státy: Slovensko
Archiv:

Den NATO v Ostravě 2001

První ročník se konal na výstavišti Černá louka v centru Ostravy v pátek odpoledne „po šichtě“.  Diváci měli možnost shlédnout speciální armádní a záchranářskou techniku, výstroj a výzbroj speciálních a průzkumných jednotek, výcvik výstroj a výzbroj příslušníků policie, ukázky zásahů protiteroristického komanda, vyhledávání drog, zbraní, hasičů a záchranářů a řadu dalších zajímavých prezentací.

Představili se rovněž elitní výsadkáři z Bialsko-Bialej a Polsko se tak stalo historicky první zahraniční zemí, která se Dne NATO v Ostravě zúčastnila.

Počet návštěvníků: 10 000
Prvně zúčastněné státy: Česká republika, Polsko
Archiv:

Počet online uživatelů: 7

 


Audiopro

Letiště Ostrava a.s.

CEVRO Institut

Aeromedia

Kagero Publishing