Dny NATO v Ostravě & Dny vzdušných sil AČR

Jazyk / Language: CZ EN

   

POTVRZENÁ ÚČAST 2013                         

Pro návštěvníky

Pro partnery

Uplynulé ročníky

Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR prošly značným vývojem, než dosáhly dnešní podoby, rozměru i mezinárodního významu. Připomeňte si zde historii akce, minulé účastníky či techniku, která se v průběhu let na této akci představila. Ze všech ročníků jsme se snažili vybrat ty nejzásadnější události, které jsme v rámci možností doplnili o informace týkající se programu, o plakáty a další archivní materiály.

Přejeme příjemné čtění!

Jagello 2000

 

Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR 2012

RakouskoČeská republikaEstonskoFrancieNěmeckoMaďarskoItálieLitvaNATONizozemíNorskoPolskoRumunskoSlovenskoSlovinskoŠvédskoŠvýcarskoTureckoVelká BritánieUSA

I tento ročník se zařadil mezi ty obzvláště vydařené. Poprvé zavlálo na mošnovském letišti 20 vlajek, poprvé čeští letci s gripeny ve spolupráci s francouzským tankerem C-135FR předvedli simulaci tankování za letu, poprvé do Ostravy dorazily dva americké strategické bombardéry B-52 Stratofortress, z nichž jeden se předvedl v letové ukázce (jediné toho roku v celé Evropě), po šesti letech se předvedli akrobaté z britské skupiny Red Arrows a v neposlední řadě se ve své zahraniční premiéře předvedl francouzský tým Ramex Delta s dvojicí letounů Mirage 2000N.

Letecké ukázky tak poněkud zastínily dění na zemi, ale ani příznivci zelených uniforem a civilních jednotek nezůstali o nic ochuzeni. Velkým lákadlem pro diváky byla společná ukázka policejní zásahové jednotky z Ostravy a zásahové jednotky SPAP z polských Katovic, které osvobodily budovu organizačního štábu z rukou teroristů, a to i s využitím výsadku z vrtulníku Mi-8 polské policie.

Podtitulem ročníku bylo připomenutí 10. výročí přelomového summitu NATO v Praze, který rozhodl o rozšíření Aliance o sedm středoevropských a východoevropských zemí.

Počet návštěvníků: 208 000
Prvně zúčastněné státy: Estonsko, Litva, Slovinsko, Švýcarsko
Archiv:

Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR 2011

K největším tahákům jednoznačně patřila turecká akrobatická skupina Turkish Stars létající na nadzvukových letounech NF-5. Spolu s ní měla vystoupit i britská Red Arrows, která bohužel na poslední chvíli odřekla, a tak se zde setkaly "pouze" dvě skupiny - vedle zmiňovaných Turkish Stars ještě Baltic Bees z Lotyšska se stroji L-39.

Velmi ceněným premiérovým účastníkem bylo izraelské vojenské letectvo, které se na pozemní ukázce prezentovalo dvěma stíhačkami F-15D Baz a jedním transportním C-130 Hercules. Tento typ se mimochodem na ploše představil v počtu čtyř kusů třech různých států. Ze tří zemí pocházely rovněž letouny Eurofighter Typhoon - na statické ukázce byly k vidění německý a italský, ve vzduchu pak rakouský.

Pozadu nezůstaly ale ani pozemní civilní jednotky. Česká a polská policejní zásahová jednotka předvedly záchranu rukojmích z uneseného letadla a v společné ukázce s SON české celní správy se představila také zásahová jednotka německých celníků, pro které to byla teprve druhá prezentace na veřejnosti a první mimo území Německa.

Díky těmto i dalším účastníkům tento ročník návštěvnost za oba dva dny poprvé překročila magickou hodnotu 200 000 návštěvníků, dohromady ji za oba dva dny navštívilo celkem 225 000 návštěvníků.

Počet návštěvníků: 225 000
Prvně zúčastněné státy: Izrael, Lotyšsko, Norsko, Švédsko, Turecko
Archiv:

Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR 2010

Desátý ročník Dnů NATO v Ostravě se díky rozhodnutí gen. Jiřího Vernera stal rovněž prvním ročníkem Dnů Vzdušných sil AČR. Toto spojení výrazně pomohlo ke zvýšení mezinárodní prestiže a významu akce. Na tomto ročníku si odbyl svou středoevropskou premiéru americký strategický bombardér B-52H Stratofortress. Naopak derniérou byla akce pro dva letouny britské RAF. Poslední vystoupení zažil stíhací letoun Tornado F.3, který se ale předvedl na velmi efektní ukázce s Hurricane MkI, veteránem z druhé světové války. Neplánovaně tu české publikum mohlo naposled vidět i Harrier GR.9, jenž se následujícího roku stal jednou z obětí škrtů v britském obranném rozpočtu.

Počet návštěvníků: 185 000
Prvně zúčastněné státy: Rakousko, Maďarsko
Archiv:

Dny NATO v Ostravě 2009

Devátý ročník byl ve znamení velkých organizačních změn. Jednak došlo k přesunu do jiné části letiště a jednak byl program rozšířen na celý víkend. K jeho vrcholům patřilo vystoupení britského Typhoon Display Teamu, prvního ve střední Evropě, na zemi pak dynamická ukázka polského obrněného transportéru Rosomak či společný simulovaný zákrok české a slovenské zásahové jednotky celní správy.

Svou středoevropskou premiéru si zde na akci pro veřejnost odbyl i největší sériově vyráběný transportní letoun na světě C-5 Galaxy USAF. Tohoto roku též akce zaznamenala největší počet nově zúčastněných států, který vyrovnal pouze rok 2011, ale zatím nikdo nepřekonal.

Díky rozšíření programu na celý víkend byla též poprvé překonána stotisícová hranice návštěvnosti Víkendové show - za oba dny dorazilo 135 tisíc diváků.

Počet návštěvníků: 135 000
Prvně zúčastněné státy: Belgie, Dánsko, Itálie, Rumunsko, Řecko
Archiv:

Dny NATO v Ostravě 2008

V roce 2008 jsme poprvé, a zatím naštěstí naposledy, zakusili, co to  znamená se vyrovnat s nepřízní počasí. S nízkou teplotou, deštěm a zejména nízkou oblačností se museli vypořádat zejména aktéři letových ukázek. A přestože ranní předpověď říkala, že nebudou moci vzlétnout ani vrtulníky, kolem jedenácté hodiny se obloha jako zázrakem otevřela a letový program mohl být dodržen, včetně vystoupení španělské akrobatické skupiny Patrulla Águila, prvního vystoupení nizozemského F-16 Demo Teamu (kdo mohl tehdy tušit, že tento tým uvidíme i v následujících letech) a RAF Hawk Demo Teamu. Na statice pak mohli diváci poprvé v České republice shlédnout společně dva typy letounu AWACS - aliančního E-3A a britského E-3D.

Hlavním leteckým tahákem osmého ročníku však právem byla obnovená veřejná premiéra těžkého transportního letounu An-124 Ruslan, který se široké veřejnosti představil na mošnovském letništi po dlouhých dvaceti letech.

Počet návštěvníků: 40 000
Prvně zúčastněné státy: Francie, Nizozemí, Ukrajina
Archiv:

Den NATO v Ostravě 2007

Itálie

Sedmý ročník byl místem historického setkání tří zástupců nejmodernější evropské generace letadel – vedle britského Eurofighter Typhoon F2, českého Jas-39 Gripen a F-16C Block 52+ polských vzdušných sil. V případě britského Typhoonu F2 šlo o jeho vůbec první přistání ve střední a východní Evropě. Na mošnovském letišti ho osobně přivítal gen. Zdeněk Škarvada, přímý účastník leteckých bojů druhé světové války.

Aplaus diváků sklidilo vystoupení amerického Viper East Demo Team na F-16CJ Fighting Falcon a španělského F-18 Hornetu. Nezapomenutelná byla také ukázka vysoké pilotáže C-17 Globemaster III, který se pak představil i na statické ukázce. Právě letounem Globemaster III začala éra „velkých statik“, kterou se daří držet dodnes.

O celosvětově jedinečnou ukázku se zasloužil i Vojenský historický ústav, který představil izraelský tank Merkava Mk. I - jediný svého druhu ve sbírkách mimo území Izraele. Velká veřejnou premiéru předvedly ostravská a katowická speciální policejní zásahová jednotka – ukázku osvobození rukojmích z letadla.

Počet návštěvníků: 60 000
Prvně zúčastněné státy: Německo, Španělsko
Archiv:

Den NATO v Ostravě 2006

Šestý ročník byl ve znamení největší účasti britského královského letectva Royal Air Force v historii České republiky. RAF na mošnovské letiště vyslalo celkem 21 letounů různých typů. V této souvislosti se tradovala legenda, že na poradě na vedení RAF v londýnském Whitehallu týden před Dnem NATO zazněla otázka: "Kde máme tento týden v zahraničí naše letouny?" Odpověď zněla: "V Afghánistánu, Iráku a v Ostravě.“

Největší úspěch sklidilo vystoupení světoznámé akrobatické skupiny Red Arrows a také letová ukázka britské verze letounu AWACS, E-3D.

Akce se také poprvé zúčastnilo U.S. Air Force, a to se dvěma supersoniky F-15C Eagle a dvěma F-15E Strike Eagle, které se pak na naší akci už spolu nikdy nepotkaly.

Obrovský ohlas u publika měla také takřka hodinová simulace reálné bojové situace v podání jednotek české armády, která představila i neobvyklou součást svého vybavení v podobě vznášedla Pegas 4M.

Počet návštěvníků: 55 000
Prvně zúčastněné státy: USA
Archiv:

Den NATO v Ostravě 2005

Pátého ročníku se účastnilo vůbec první zahraniční letectvo, britské Royal Air Force. Jeho dva supersoniky Tornado F3 ze základny v skotském Leuchars se měly původně prezentovat pouze na statické ukázce, avšak nakonec se jeden stroj v sobotu zasloužil o neplánované finále programu. Charakteristický zvuk Tornad F3 ze 111. sqadrony RAF pak až do roku 2010 neodmyslitelně patřil k naší akci.

K dalším vrcholům pátého ročníku patřila kombinovaná ukázka Společných sil Armády České republiky za účasti tří tanků T-72M4CZ, tří bojových vozidel pěchoty BVP-2, vyprošťovacího tanku a vrtulníků Mi-17 a W-3A Sokol. Premiéru na veřejnosti měl legendární pasivní sledovací systém Věra, tedy speciální technika, kterou návštěvnici do té doby většinou znali pouze z médií.

Skupina operativního nasazení Celní správy předvedla poutavou ukázku zásahu na cisternu převážející přes hranice běžence, při které bylo použito přímo vozidlo zabavené pašerákům.

Významnou součástí akce bylo finále Mistrovství Evropy v požárním sportu hasičů a záchranářů.

Od tohoto roku též má akce svoje samostatné internetové stránky, které jen s mírnými změnami běžely až do roku 2012.

Počet návštěvníků: 35 000
Prvně zúčastněné státy: ---
Archiv:

Den NATO v Ostravě 2004

V rámci čtvrtého ročníku bylo vůbec poprvé umožněno návštěvníkům v České republice vstoupit na palubu legendárního letounu včasné výstrahy E-3A Sentry „AWACS“ z letecké základny NATO v německém Geilenkirchenu. Další příležitostí pro návštěvníky byla prezentace kompletního vybavení polní nemocnice nebo výcviku světově proslulé protichemické jednotky z Liberce.

Počet návštěvníků: 40 000
Prvně zúčastněné státy: Severoatlantická aliance
Archiv:

Den NATO v Ostravě 2003

Od třetího ročníku se akce pravidelně koná v polovině září na Letišti Leoše Janáčka Ostrava, jehož prostředí umožňuje provádění atraktivnějších dynamických, ale zejména letových ukázek. Mezi pravidelné účastníky se zařadily speciální jednotky Vězeňské služby a Generálního ředitelství cel Celní správy ČR, čímž se významně rozšířilo spektrum civilních složek a jednotek integrovaného záchranného systému. Absolutním vrcholem programu byla letová ukázka bojového vrtulníku Mi-24.

Připojil se třetí zahraniční účastník - Velká Británie. Ta prezentovala svůj výcvikový tým BMATT z Vyškova a od tohoto roku se účastní každoročně.

Počet návštěvníků: 25 000
Prvně zúčastněné státy: Velká Británie
Archiv:

Den NATO v Ostravě 2002

Druhého ročníku, který se opět konal na Černé louce, se účastnila první nečlenská země NATO – Slovensko, které svou účastí aktivně podporovalo svoji kandidaturu mezi členské země na nadcházejícím pražském summitu NATO. Slovensko vyslalo svou nejelitnější bojovou jednotku – 7. speciální výsadkový pluk z Žiliny, který se v České republice představil poprvé a do této chvíle také naposledy.

Počet návštěvníků: 15 000
Prvně zúčastněné státy: Slovensko
Archiv:

Den NATO v Ostravě 2001

První ročník se konal na výstavišti Černá louka v centru Ostravy v pátek odpoledne „po šichtě“.  Diváci měli možnost shlédnout speciální armádní a záchranářskou techniku, výstroj a výzbroj speciálních a průzkumných jednotek, výcvik výstroj a výzbroj příslušníků policie, ukázky zásahů protiteroristického komanda, vyhledávání drog, zbraní, hasičů a záchranářů a řadu dalších zajímavých prezentací.

Představili se rovněž elitní výsadkáři z Bialsko-Bialej a Polsko se tak stalo historicky první zahraniční zemí, která se Dne NATO v Ostravě zúčastnila.

Počet návštěvníků: 10 000
Prvně zúčastněné státy: Česká republika, Polsko
Archiv: