Dny NATO v Ostravě & Dny vzdušných sil AČR

Jazyk / Language: CZ EN

   

POTVRZENÁ ÚČAST 2012                                     

Pro návštěvníky

Pro partnery

Zprávy

Děti z dětského domova besedovaly s britskými piloty

26.11.2012, 14:41

V sobotu 24. listopadu v rámci svého víkendového pobytu v Ostravě navštívili členové Hawk Display Teamu Dětský domov ve Slezské Ostravě. 

„Jsem rád, že si piloti k návštěvě vybrali právě náš domov. Bylo to příjemné setkání s lidmi, kteří vykonávají zajímavé a nebezpečné povolání. Jejich příběhy a zkušenosti si děti vyslechly s velkým zájmem,“ podotkl Josef Palkovič, ředitel Dětského domova Slezská Ostrava. Děti se zajímaly například o to, jak vysoko piloti se svými stroji létají, jak daleko doletí s naplněnou nádrží či jak vytvářejí efekty s kouřem. Se zájmem si vyslechly příhody pilotů o tom, kdy se museli katapultovat. Úsměv mezi všemi vzbudila také informace, že ani jeden z přítomných pilotů nebyl právě premiantem ve škole.

„Bylo to příjemně strávené odpoledne, které jsme si užili nejen my, ale doufám, že i děti ze zdejšího dětského domova,“ poznamenal Philip Bird, jeden z display pilotů. „Příjemně nás překvapilo, s jakým zájmem se děti vyptávaly,“ podotkl. „Bylo to velmi zajímavé. Na letišti při Dnech NATO jsem viděl piloty jenom na obloze, takže setkání s nimi jsem velmi ocenil,“ potvrdil čtrnáctiletý Radek. 

Na vzácnou návštěvu čekalo i několik překvapení. Děti připravily pro své hosty pohoštění a vyrobily různé dárky na památku. „Pilotům jsem předal svůj obrázek s letadlem. Namaloval jsem, jak si představuju, když létají,“ podotknul šestiletý Samuel. Kromě obrázků pak dostali ručně vyrobené keramické hrníčky a košík upletený z papíru.

Také děti se dočkaly upomínkových předmětů v podobě náramků, přívěšků, klíčenek či plakátů Hawk Display Teamu, na které přítomní piloti ochotně připisovali věnování. Zápisu s věnováním a památkou na netradiční návštěvu se dočkala také pamětní kniha dětského domova. Na závěr své návštěvy měli piloti příležitost si prohlédnout dětský domov. „Nejen společné prostory, ale i pokojíky zde mají děti pěkně zařízené a vyzdobené,“ podotkl Philip Bird, který považuje toto setkání za velmi užitečné. 

Hawk Display Team zavítal do Ostravy o předešlém víkendu, aby zde oficiálně ukončil svoji letošní sezónu. „Považujeme to za uznání naší práce a především si vážíme této důvěry, kterou naši britští partneři tímto rozhodnutím projevili,“ podotkl Zbyněk Pavlačík, předseda sdružení Jagello 2000. Je totiž běžné, že si display týmy vyhodnocují své sezóny. „O to víc nás těší, že se jim u nás v září líbilo a že se rozhodli do Ostravy po dvou měsících vrátit a vyhodnotit svoji sezónu právě zde,“ konstatoval Pavlačík.

Podle něj sami piloti poznamenali, že se pro Ostravu rozhodli nejen z důvodu skvělé atmosféry a prostředí, ale rovněž jako příležitost k jejich výcviku letu na delší vzdálenost a přes moře. Jejich účast má podle Pavlačíka ale i jedno smutnější pozadí. „Jejich sestava končí, a tak tuto návštěvu považovali jako příležitost se s námi rozloučit,“ poznamenal Pavlačík. Do Ostravy přitom RAF Hawk Display Team na Dny NATO v Ostravě zavítal hned třikrát - v letech 2008, 2009 a 2012. „I toto dokládá, jak dobré vztahy máme s Royal Air Force,“ dodal Pavlačík. Ty se podle něj datují od roku 2005, kdy se na zářijové akci stroje britského královského letectva prezentovala poprvé. Účast RAF přitom na Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR vždy patří k největším.

Generálním partnerem Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR je společnost
SAAB Czech s.r.o.